Jadual Siaran Langsung Olimpik Paris 2024 & Keputusan/ Kedudukan Pingat. Live streaming olympic keputusan atlet malaysia & pungutan pingat

Jadual Siaran Langsung Olimpik Paris 2024 & Keputusan Atlet Malaysia

Siaran Langsung Sukan Olimpik Paris 2024 & Keputusan Atlet Malaysia. Perhatian kepada semua peminat sukan tanah air, temasya sukan Olimpik Paris 2024 (Summer Olympics) akan berlangsung pada 26 Julai 2024 hingga 11 Ogos 2024. Jawatankuasa Penganjuran Olimpik telah sebulat suara untuk meneruskan kejohanan berprestij ini dengan langkah keselamatan serta perancangan yang teliti. Di bawah dikongsikan informasi live streaming Olimpik Paris 2024 beserta keputusan terkini melibatkan atlet Malaysia (kontinjen negara) dan carta kedudukan pingat Olympic 2024.

Temasya sukan yang diadakan empat tahun sekali ini bakal melibatkan 11,000 atlet dari 206 buah negara di seluruh dunia. Setakat ini, kontinjen Malaysia menghantar seramai 17 orang atlet untuk bertanding pada edisi ke-34 kali ini. Atlet yang diamanahkan untuk membawa jalur gemilang pada hari pembukaan rasmi Olimpik Paris 2024 akan dikemaskini.

jadual Siaran Langsung Olimpik Tokyo 2020

Jadual Siaran Langsung Sukan Olimpik Paris 2024 & Keputusan Atlet Malaysia

Maklumat bagi tahun 2024 akan dikemaskini. Berikut dikongsikan siaran langsung Sukan Olimpik 2020 Tokyo Jepun dan keputusan atlet Malaysia untuk rujukan semua. Upacara pembukaan rasmi Olimpik Tokyo 2020 adalah pada 23 Julai 2021, jam 700 malam waktu Malaysia manakala upacara penutupan bakal berlangsung pada 8 Ogos 2021.

Siaran Langsung Live Streaming Olimpik Tokyo 2020

Terdapat tiga penyiar rasmi yang bakal menyajikan aksi-aksi secara langsung di Olimpik Tokyo 2020. Berikut adalah saluran televisyen dan pautan aplikasi online untuk peminat sukan negara mengikuti acara yang diwakili oleh atlet negara :

i) RTM

Radio Televisyen Malaysia (RTM) merupakan rangkaian televisyen percuma untuk seluruh penonton di Malaysia. Anda boleh menyaksikan rangkuman Olimpik Tokyo 2020 pada pautan live streaming di saluran berikut :

ii) Astro

Rangkaian televisyen berbayar Astro pula bakal menyajikan keseluruhan acara-acara Olimpik Tokyo 2020 secara langsung dengan saluran-saluran khas Olimpik. Bagi pengguna Astro, anda boleh menonton acara sukan yang dipertandingkan pada saluran:

  • 785, 786, 787, 788, 789, 790,  791, 792, 793, 794
  • Astro Arena 801 dan Astro Arena HD 802
  • AstroGo (Aplikasi Online)

iii) UnifiTV

Selain itu, penyiar rasmi sukan Olimpik Tokyo 2020 di Malaysia adalah UnifiTV. Pelanggan UnifiTV boleh melihat aksi-aksi di Olimpik Tokyo 2020 pada saluran:

  • UnifiSports 1 hingga UnifiSports 13
  • playtv@unifi (Aplikasi Online)

Senarai Atlet Malaysia di Olimpik Tokyo 2020

Berikut adalah senarai 30 atlet negara yang bertanding di pentas Olimpik Tokyo 2020 bagi merebut pingat dan mengharumkan nama Malaysia:

  1. Farah Ann Abdul Hadi – Gimnastik
  2. Jeremiah Loo Phay Xing – Gimnastik
  3. Azizulhasni Awang – Berbasikal
  4. Shah Firdaus Shahrom – Berbasikal
  5. Lee Zii Jia – Perseorangan Lelaki
  6. Aaron Chia – Beregu Lelaki
  7. Soh Wooi Yik – Beregu Lelaki
  8. Chan Peng Soon – Beregu Campuran
  9. Goh Liu Ying – Beregu Campuran
  10. Soniia Cheah – Perseorangan Wanita
  11. Chow Mei Kuan – Beregu Wanita
  12. Lee Meng Yean – Beregu Wanita
  13. Gavin Green – Golf
  14. Kelly Tan – Golf
  15. Khairul Anuar Mohamad – Memanah
  16. Syaqiera Mashayikh – Memanah
  17. Nur Suryani Mohamed Taibi – Menembak
  18. Lee Hup Wei – Olahraga (Lompat Tinggi)
  19. Azreen Nabila Alias – Olahraga (100m)
  20. Khairulnizam Mohd Afendy – Pelayaran
  21. Nur Shazrin Latif Laser – Pelayaran
  22. Nuraisyah Jamil – Pelayaran
  23. Juni Karimah Noor Jamali – Pelayaran
  24. Welson Sim – Renang
  25. Phee Jing En – Renang
  26.  Pandalela Rinong – Terjun
  27. Leong Mun Yee – Terjun
  28. Cheong Jun Hoong – Terjun
  29. Ng Yan Yee – Terjun
  30. Nur Dhabitah Sabri – Terjun

Jadual Atlet Malaysia Olympic 2020 (Waktu Malaysia)

Jadual harian acara melibatkan atlet negara dalam waktu Malaysia seperti berikut :-

Jumaat, 23 Julai

  • 8:00am Memanah Recurve Individu Wanita (Ranking Round)- Syaqiera Mashayikh
  • 12:00pm Memanah Recurve Individu Lelaki (Ranking Round) – Khairul Anuar Mohamad

Sabtu, 24 Julai

  • 8:00am Beregu Wanita – Chow Mei Kuan / Lee Meng Yean
  • 9:00am Gimnastik Artistik Lelaki (Kelayakan) – Jeremiah Loo Phay
  • 5:00pm Beregu Lelaki – Aaron Chia / Soh Wooi Yik
  • 6:20pm Beregu Campuran – Chan Peng Soon / Goh Liu Ying
  • 6:44pm Renang 400m Gaya Bebas Lelaki (Heat 2) – Welson Sim

Ahad, 25 Julai

  • 9:00am Gimnastik Artistik Wanita (Kelayakan) – Farah Ann Abdul Hadi
  • 10:20am Beregu Campuran – Chan Peng Soon / Goh Liu Ying
  • 11:05am Pelayaran Laser Wanita (Race 1-2) – Nur Shazrin Mohd Latif
  • 1:35pm Pelayaran Laser Lelaki (Race 1-2) – Khairulnizam Mohd Afendy
  • 5:40pm Perseorangan Lelaki – Lee Zii Jia
  • 6:20pm Beregu Wanita – Chow Mei Kuan / Lee Meng Yean
  • 6:21pm Renang 200m Gaya Bebas Lelaki (Heat 2) – Welson Sim
  • 6:37pm Renang 100m Kuak Dada Wanita (Heat 2) – Phee Jinq En

Isnin, 26 Julai

  • 11:05am Pelayaran Laser Lelaki (Race 3-4) – Khairulnizam Mohd Afendy
  • 1:35pm Pelayaran Laser Wanita (Race 3-4) – Nur Shazrin Mohd Latif
  • 5:40pm Beregu Campuran – Chan Peng Soon / Goh Liu Ying
  • 6:20pm Beregu Lelaki – Aaron Chia / Soh Wooi Yik

Selasa, 27 Julai

  • 9.40am Beregu Wanita – Chow Mei Kuan / Lee Meng Yean
  • 11:05am Pelayaran Laser Wanita (Race 5-6) – Nur Shazrin Mohd Latif
  • 11:15am Pelayaran Laser Lelaki (Race 5-6) – Khairulnizam Mohd Afendy
  • 12.57pm Memanah Recurve Individu Wanita (1/32) – Syaqiera Mashayikh
  • 1:00pm Perseorangan Wanita – Soniia Cheah vs Laura Sarosi (Cancelled)
  • 2:00pm Terjun 10m Platform Seirama Wanita – Pandelela Rinong Pamg, Leong Mun Yee
  • 7:00pm Beregu Lelaki – Aaron Chia / Soh Wooi Yik

Rabu, 28 Julai

  • 8.43am Memanah Recurve Individu Lelaki (1/32) – Khairul Anuar Mohamad
  • 10.40am Perseorangan wanita Soniia Cheah vs Ratchanok Ithanon
  • 1:50pm Pelayaran International 470 Wanita – Nuraisyah Jamil, Juni Karimah Noor Jamali
  • 6:34pm Renang 200m Kuak Dada (Heat 1) – Phee Jinq En
  • 7:40pm Perseorangan Lelaki – Lee Zii Jia vs Brice Leverdez

Khamis, 29 Julai

  • 6:30am Golf Individu Lelaki (Round 1) : Gavin Green
  • 9:35am Beregu Lelaki Suku Akhir – Aaron Chia / Soh Wooi Yik vs GIDEON Marcus Fernaldi/ SUKAMULJO Kevin Sanjaya (INA)
  • 11:05am Pelayaran International 470 Wanita (Race 3-4) : Nuraisyah Jamil, Juni Karimah Noor Jamali
  • 11:05am Pelayaran Laser Wanita (Race 7-8) : Nur Shazrin Mohd Latif
  • 11:15am Pelayaran Laser Lelaki (Race 7-8) : Khairulnizam Mohd Afendy
  • 6:15pm Perseorangan Lelaki (Round of 16) – Lee Zii Jia vs Chen Long (CHN)

Jumaat, 30 Julai

  • 6:30am Golf Individu Lelaki (Round 2) : Gavin Green
  • 8:07am Olahraga 100m Pecut Wanita (Preliminary Round Heat 2) : Azreen Nabila Alias
  • 8:15am Olahraga Lompat Tinggi Lelaki (Kelayakan) : Lee Hup Wei
  • 11:05am Pelayaran Laser Wanita (Race 9-10) : Nur Shazrin Mohd Latif
  • 11:15am Pelayaran International 470 Wanita (Race 5-6) : Nuraisyah Jamil, Juni Karimah Noor Jamali
  • 11:55am Olahraga 100m Pecut Wanita (Round 1 Heat 6) : Azreen Nabila Alias
  • 1:35pm Pelayaran Laser Lelaki (Race 9-10) : Khairulnizam Mohd Afendy
  • 2:00pm Terjun 3m Papan Anjal Wanita Individu Kelayakan : Nur Dhabitah Sabri & Ng Yan Yee
  • 6:00pm Beregu lelaki Separuh Akhir – Aaron Chia / Soh Wooi Yik vs Li Jun Hui/ Liu Yu Chen (CHN)

Sabtu, 31 Julai

  • 6:30am Golf Individu Lelaki (Round 3) : Gavin Green
  • 8.56am Memanah Recurve Individu Lelaki (1/8) – Khairul Anuar Mohamad vs Kim Woojin (Korea Selatan)
  • 11:00am Menembak 50m Rifle 3 Position Wanita : Nur Suryani
  • 2:00pm Terjun 3m Papan Anjal Wanita Individu Semi Final: Nur Dhabitah Sabri
  • 6:40pm Beregu Lelaki Penentuan Pingat Gangsa – Aaron Chia / Soh Wooi Yik vs Mohammad Ahsan/ Hendra Setiawan (INA):

Ahad, 1 Ogos

  • 6:30am Golf Individu Lelaki (Round 4) : Gavin Green
  • 11:05am Pelayaran International 470 Wanita (Race 7-8) : Nuraisyah Jamil, Juni Karimah Noor Jamali
  • 2:00pm Terjun 3m Papan Anjal Wanita Individu Final : Nur Dhabitah Sabri

Isnin, 2 Ogos

  • 11:05am Pelayaran International 470 Wanita (Race 9-10) : Nuraisyah Jamil, Juni Karimah Noor Jamali

Rabu, 4 Ogos

  • 6:30am Golf Individu Wanita (Round 1) : Kelly Tan
  • 2:00pm Terjun 10m Platform Individu Wanita (Kelayakan) : Pandelela Rinong, Cheong Jun Hoong
  • 2:30pm Berbasikal Trek Sprint Lelaki (Kelayakan) : Azizulhasni Awang & Shah Firdaus Sahrom
  • 3:35pm Berbasikal Trek Sprint Lelaki (1/32 & 1/16) : Azizulhasni Awang & Shah Firdaus Sahrom

Khamis, 5 Ogos

  • 6:30am Golf Individu Wanita (Round 2) : Kelly Tan
  • 9:00am Terjun 10m Platform Individu Wanita (Semi Final) : Pandelela Rinong
  • 2:00pm Terjun 10m Platform Individu Wanita (Final) : Pandelela Rinong
  • 2:48pm Berbasikal Trek Sprint Lelaki (1/8) : Azizulhasni Awang & Shah Firdaus Sahrom

Jumaat, 6 Ogos

  • 6:30am Golf Individu Wanita (Round 3) : Kelly Tan

Sabtu, 7 Ogos

  • 6:30am Golf Individu Wanita (Round 4) : Kelly Tan
  • 2:53pm Berbasikal Trek Keirin Lelaki (Round 1) : Heat 2 Shah Firdaus Sahrom
  • 2:58pm Berbasikal Trek Keirin Lelaki (Round 1) : Heat 3 Azizulhasni Awang
  • 2:53pm Berbasikal Trek Keirin Lelaki (Round 1 Repechages) : Heat 1 Shah Firdaus Sahrom

Ahad, 8 Ogos

  • 9:29am Berbasikal Trek Keirin Lelaki (Suku Akhir) : Azizulhasni Awang & Shah Firdaus Sahrom
  • 10:14am Berbasikal Trek Keirin Lelaki (Separuh Akhir) : Azizulhasni Awang
  • 11:00am Berbasikal Trek Keirin Lelaki (Final) : Azizulhasni Awang

Keputusan Atlet Malaysia

Berikut adalah pencapaian atlet negara dalam temasya Olimpik Tokyo 2020 yang akan dikemaskini dari semasa ke semasa:

a) Memanah

  • Recurve Individu – Khairul Anuar Mohamad :
    • 23/7 : Mengutip 661 mata pada pusingan kelayakan recurve individu lelaki dan menduduki ranking ke 20.
    • 28/7 : Individu Lelaki 1/32 eliminations : Menang 6-5 vs A.Vikstrom (Finland). 1/16 eliminations : Menang 6-5 vs D.P Wang (China)
    • 31/7 : Individu Lelaki 1/8 eliminations vs Kim Woojin (Korea Selatan) : Tewas 0-6
  • Recurve Individu – Syaqiera Mashayikh
    • 23/7 : Rekod 630 mata pada pusingan kelayakan recurve individu wanita dan menduduki ranking 43 daripada 64 pemanah.
    • 27/7 – Tewas 4-6 kepada Elena Osipova dari Russia di Pusingan 1/32 Eliminations

b) Menembak

  • 50m Rifle – Nur Suryani Mohamed Taibi : No. 34 di pusingan kelayakan dengan mata 1142. Gagal ke final

c) Renang

  • 400m Gaya Bebas – Welson Sim : Catatan masa 3:58.25 untuk tempat ke 6 Heat 2, jauh dari rekod kebangsaan milik beliau 3:49:29. Gagal ke semi final. Menduduki tempat ke-33 daripada 36 perenang dalam ranking keseluruhan acara
  • 200m Gaya Bebas – Welson Sim : Tangga ke 7 pada Heat 2 dengan catatan masa 1:49.24 berbanding rekod kebangsaan milik beliau 1:47:36. Gagal ke semi final (Top 16). Hanya menduduki tangga ke 29 keseluruhan
  • 100m Kuak Dada – Wanita Phee Jing En : Tangga ke 2 pada Heat 2 dengan catatan masa 1:08.40 (Rekod kebangsaan baharu). Gagal ke semi final (Top 16) hanya menduduki tangga ke 29 keseluruhan
  • 200m Kuak Dada – Wanita Phee Jing En : Tangga ke 8 (terakhir) pada Heat 1 dengan catatan masa 2:32.57

d) Terjun

  • 3m Papan Anjal Individu Wanita – Nur Dhabitah Sabri & Ng Yan Yee : 30/7 : Nur Dhabitah tangga ke 10 (Top 18 layak ke semi final) dan Yan Yee no 20. 31/7 : Semi Final (Top 12 ke final) – Nur Dhabitah tangga ke 6. Layak ke final.
    • 1/8 : Kedudukan ke 4 Final
  • 10m Platform Seirama Wanita – Pandelela Rinong & Leong Mun Yee : 27/7 : Tempat ke 8 (terakhir) dari 8 peserta final
  • 10m Platform Individu Wanita – Pandelela Rinong : 4/8 : Tempat ke 18. Layak ke semi final
    • 5/8 : Kedudukan ke 7 semi final
    • Final : Kedudukan ke 12 (Terakhir)
  • 10m Platform Individu Wanita – Cheong Jun Hoong : 4/8: Tempat ke 26. Gagal ke semi final

e) Pelayaran

  • Laser Standard Lelaki – Khairulnizam Mohd Afendy: Kedudukan ke 28 keseluruhan
  • Laser Radial Wanita – Nur Shazrin Latif : Kedudukan ke 26 keseluruhan
  • International 470 – Nuraisyah Jamil & Juni Karimah : Kedudukan ke 19 keseluruhan

f) Gimnastik

  • All Round Wanita – Farah Ann Abdul Hadi : Gagal merebut kedudukan 24 teratas untuk ke pusingan akhir. Menamatkan saingan kelayakan di kedudukan ke-68 daripada 85 peserta
  • All Round Lelaki – Jeremiah Loo Phay Xing : Gagal ke pusingan akhir. Menamatkan saingan kelayakan di kedudukan ke-62 daripada 66 peserta

g) Golf

  • Lelaki Gavin – Kyle Green : 29/7 : R1 (+3), 30/7 R2 (+1), 31/7 R3 (-1) & 1/8 R4 (+1). Total +4 over par untuk kedudukan ke 57 daripada 60 peserta
  • Wanita – Kelly Tan : 4/8: R1 (+2), 5/8 R2 (+2), 6/8 R3 (+1), 7/8 R4 (-7) : Total -2 under par (Kedudukan ke 34 keseluruhan daripada 60 peserta)

h) Olahraga

  • Lompat Tinggi Lelaki – Lee Hup Wei : 30/7 : Tiada catatan (NM)
  • 100m Wanita – Azreen Nabila Alias : 30/7 Pusingan Kelayakan : catatan 11.77s (Personal best) menduduki tangga ke Heat 2
    • Round 1 : Heat 6 No 7 dengan catatan masa 11.91s

i) Badminton

  • Perseorangan Wanita – Soniia Cheah :
    1. 27 Julai (1 petang) : Vs Laura Sarosi : Walkover. Kemenangan kepada Soniia akibat Laura cedera & menarik diri
    2. 28 Julai (10.40 pagi) : Vs Ratchanok Intanon. Tewas 21-19, 18-21 & 10-21
      • GAGAL ke pusingan Round of 16
  • Beregu Wanita – Chow Mei Kuan / Lee Meng Yean :
    1. 24 Julai (800 pagi) : Vs Poli Greysia/Rahayu Apriyani  : Tewas 14-21 & 17-21
    2. 25 Julai (6.20 petang) : Vs Yuki Fukushima / Sayaka Hirota :  Tewas 21-17, 15-21 & 8-21
    3. 27 Julai (9.40 pagi) : Vs Chloe Birch / Lauren Smith : Menang 21-19 & 21-16
      • GAGAL ke pusingan suku akhir
  • Beregu Campuran – Chan Peng Soon / Goh Liu Ying :
    1. 24 Julai (6.20 petang) : Vs Tang Shun Man / Tse Ying Suet :  Tewas 18-21, 21-10 & 16-21
    2. 25 Julai (10.20 pagi) : Vs Lamsfuss Mark / Herttrich Isabel : Tewas 12-21 & 15-21
    3. 26 Julai (5.40 petang : Vs Wang Yilyu / Huang Dongping : Tewas 13-21 & 19-21
      • GAGAL ke pusingan suku akhir
  • Beregu Lelaki – Aaron Chia / Soh Wooi Yik :
    1. 24 Julai (5 petang) : Vs Choi Sol-gyu / Seo Seung-jae : Menang 24-22 & 21-15
    2. 26 Julai (6.20 petang) : Vs Mohammad Ahsan / Hendra Setiawan : Tewas 16-21 & 19-21
    3. 27 Julai (7 malam) : Vs Hason Ho Shue / Nyl Yakura : Menang 21-15 & 21-13
      • LAYAK ke pusingan suku akhir
    4. 29 Julai (9:35am) Suku Akhir – Vs GIDEON Marcus Fernaldi/ SUKAMULJO Kevin Sanjaya (INA) : Menang 21-14 & 21-17
    5. 30 Julai (600pm) Separuh Akhir – Vs LI Jun Hui/ LIU Yu Chen (CHN): Tewas 22-24 & 13-21
    6. 31 Julai (640pm) Penentuan Pingat Gangsa – Vs Mohammad Ahsan / Hendra Setiawan : Menang 17-21, 21-17 & 21-14
  • Perseorangan Lelaki – Lee Zee Jia :
    1. 25 Julai (5.40 petang) : Vs Pochtarov Artem : Menang 21-5 & 21-11
    2. 28 Julai (7.40 malam) : Vs Brice Leverdez : Menang 21-17 & 21-5
      • LAYAK ke pusingan 16
    3. 29 Julai (615pm) Round of 16 : Vs Chen Long (CHN): Tewas 21-8, 19-21 & 5-21

j) Berbasikal

  • Keirin / Men’s Sprint – Muhammad Shah Firdaus :
    1. 4 Ogos (2.30 petang) :
      • Men Sprint Qualifying – No. 23 dengan catatan masa 9.700
      • Pusingan 1/32 Heat 2 : vs Harrie Lareysen (NED). Tewas
      • Pusingan 1/32 Repechages Heat 2. Menang
      • Pusingan 1/16 Heat 3 : vs Jack Carlin (GBR). Tewas
      • Pusingan 1/16 Repechages Heat 3 vs Patryk Rajkowski (POL) : Menang
    2. 5 Ogos (2.51 petang) : Men Sprints
      • Pusingan 1/8 Heat 2 vs Harrie Lareysen (NED): Tewas
      • Pusingan 1/8 Repechages Heat 2 : Tempat ketiga, gagal ke suku akhir
    3. 7 Ogos (2.50 petang) : Men Keirin
      • Round 1 Heat 2 : DNS
      • Round 1 Repechages Heat 1 : No 2, layak ke suku akhir
    4. 8 Ogos (9.24 pagi) : Men Keirin
      • Suku Akhir Heat 2: No. 6. Gagal ke semi final
  • Keirin / Men’s Sprint – Mohd Azizulhasni Awang :
    1. 4 Ogos (2.30 petang) : Men Sprints
      • Qualifying No. 17 dengan catatan masa 9.626
      • Pusingan 1/32 Heat 8 : vs Jason Kenny (GBR). Tewas
      • Pusingan 1/32 Repechages Heat 1. Menang
      • Pusingan 1/16 Heat 4 : vs Nicholas Paul (TTO). Tewas
      • Pusingan 1/16 Repechages Heat 4 vs Nick Wammes (CAN) : Menang
    2. 5 Ogos (2.48 petang) : Men Sprints
      • Pusingan 1/8 Heat 1 vs Jeffrey Hoogland (NED): Tewas
      • Pusingan 1/8 Repechages Heat 1 : Tempat kedua, gagal ke suku akhir
    3. 7 Ogos (2.50 petang) : Men Keirin
      • Round 1 Heat 3 : Tempat pertama, layak ke suku akhir
    4. 8 Ogos (9.24 pagi) : Men Keirin
      • Suku Akhir Heat 3: No. 2, layak ke semi final
      • Semi Final (1014am) : Heat 2 – No. 1
      • Final (1100am): No. 2 (Pingat Perak)

Cara Kedudukan Pungutan Pingat Atlet Malaysia

Jumlah pungutan pingat oleh atlet negara yang bertanding akan dikemaskini dari semasa ke semasa berdasarkan laman web rasmi Olimpik 2020.

Acara/Sukan Emas Perak GangsaJumlah Pingat
Berbasikal0101
Gimnastik0000
Badminton0011
Memanah0000
Menembak0000
Olahraga0000
Golf0000
Pelayaran0000
Renang0000
Terjun0000
Negara
1. USA394133113
2. China38321888
3. Jepun27141758
4. Great Britain22212265
5. ROC (Russia)20282371
74. Malaysia0112

*Info setakat jam 910pm, 8 Ogos 2021 (Hari Ahad)

Klik Overall Medal Standings Olympic 2020

Semoga perkongsian Siaran Langsung Olimpik Tokyo 2020 & Keputusan Atlet Malaysia dapat menjadi rujukan peminat sukan tanah air.

Related : rtm astro tv okey,

Tinggalkan Komen

Alamat e-mel anda tidak akan disiarkan. Medan diperlukan ditanda dengan *